A juhok meglepően demokratikusak és megválogatják vezetőiket
A juhok viselkedésének tanulmányozása megdöntötte az elméletét, hogy vakon követnék vezetőjüket.
Ha legközelebb hallja, hogy valaki a “birkák” kifejezést használja, az a valaki nem követi a legújabb tudományos eredményeket, és meggondolatlanul gyapjas barátainkat vádolja. A birkák viselkedéséről szóló új tanulmány szerint kollektív intelligenciát mutatnak, amelyből az emberek – tudósok és polgárok egyaránt – jól tennék, ha tanulnának.
Aztán néha-néha az egész elég rosszul sül el, mint például Mongóliában, ahol napokig filmezték, amint egy körben járkálnak, és láthatóan képtelenek kiszabadulni.
内蒙古,养殖场羊群连续多日原地转圈,主人诧异:到底是咋回事呢?In Inner Mongolia, the sheep in the farm have been circling in place for many days. The owner is surprised: What’s going on? pic.twitter.com/GDV3LyGgga
— 塔娜 (@flyfish6788) November 11, 2022
A társadalmi fajokról alkotott közkeletű kép szerint a vezetők és a követők a feudális kori mintáját alkalmazzák. A tudomány lassan lerombolja ezeket az ábrázolásokat, és kimutatja, hogy az olyan fajok, mint a farkasok és a páviánok valójában meglehetősen demokratikus életmódot folytatnak. Most úgy tűnik, hogy még a bárányok is, akiket agyatlan követőknek tartunk, megragadják a kezdeményezést, ha eljön az ideje.
Fernando Peruani, az Université Côte d’Azur professzora és szerzőtársai több, 2-4 juhból álló, azonos korú nőstényekből álló nyáj mozgását vizsgálták, hogy a nyájak önszerveződő folyamatként való viselkedéséről szóló elméleteket vizsgálják. A mozgásokat egy közeli toronyból követték nyomon. Azt találták, hogy a juhok kollektíven váltakoznak a legeltetés és a zöldebb legelőkre való átvonulás között, a szerzők azt írják, hogy “minden egyes mozgásepizódnak van egy időbeli vezetője, aki a csoportot a sorakozásban vezeti”. A vezető véletlenszerűen változik.
Nem ismert, hogy a juhok ezt nagyobb nyájakban teszik-e, vagy ha kosok is jelen vannak.
A juhok valószínűleg azért váltják egymást, mert így kihasználhatják a nyáj különböző tagjainak tudását, és nem mindig ugyanazt a vezetőt keresik. Ha az egyik juh észreveszi, hogy a fű zöldebb a nyitott kapuval rendelkező kerítés túloldalán, átvezeti a nyájat – ha nem is az első adandó alkalommal, de hamarosan. Az ideiglenes vezetőkkel elkerülhető az a malmozó zűrzavar, amit mindannyian éreztünk már, amikor egy baráti társaság próbálja kitalálni, hogy hol ebédeljen.
A hierarchikus struktúrák akkor vallanak kudarcot, amikor a megbízható vezető elszalaszt egy lehetőséget, és túlságosan keményfejű ahhoz, hogy megfogadja a tanácsot. Ráadásul a juhok váltakozó vezetése csökkentheti a konfliktusokat – sokkal könnyebb elfogadni egy olyan döntést, ami nem tetszik, ha tudjuk, hogy hamarosan kapunk még egy esélyt.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/22/140-eve-nem-latott-madarat-dokumentaltak-ujra-a-kutatok/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni